Category Banner

Pikowane

(70 produkty)

Wybierz filtry
Pokazano 1-36 z 70 pozycji
Pokazano 1-36 z 70 pozycji

Tkaniny pikowane

Uważa się, że tkaniny pikowane należą tylko do nowoczesnych trendów, jednak nic bardziej mylnego. Pikowanie materiałów znane było już w starożytności, a polegało na łączeniu ze sobą dwóch warstw materiału, pomiędzy którymi umieszczało się warstwę ocieplającą taką jak bawełna, gruba wełna czy wata. Przeszycia tkaniny miały na celu utrzymanie tych warstw w miejscu, bez przesuwania. Metoda swoją nazwę wzięła od francuskiego słowa „piqué”, co oznacza „ukłucie”.


Najsłynniejsze pikowania w historii mody i designu

• sofa Chesterfield- ikona stylu angielskiego, charakterystyczne głębokie pikowania mebli, w których znajdowały się guziki, najczęściej wykończone takim samym materiałem. Legendy na temat pochodzenia nazwy, jak i samego stylu mają różne wersje. Najpopularniejsza mówi, że nazwę zawdzięczamy władcy hrabstwa Chesterfield, miłośnika mody i stylu, Philipowi Stanhope. Słynne sofy Chesterfield to przede wszystkim walcowane podłokietniki oraz takiej samej wysokości co oparcie,
• torebka Chanel 2.55 – chyba nie ma kobiety, która nie marzy o tej torebce. Ikona dobrego smaku i elegancji. Ponadczasowy model, stworzony przez Coco Chanel, z charakterystycznym zamkiem Mademoiselle, bordową podszewką, skośne piki oraz rewolucyjnym jak na tamte czasy łańcuszkiem, aby nosić ją na ramieniu. „Chanelka” powstała w 1955 roku i pewnie jej sława nie przeminie.


Gdzie zastosować pikowany materiał?

Moda na pikowane tkaniny znane są w Europie już od XIV w., gdzie swoje zastosowanie znalazły w jeździectwie oraz triumfy święciły w modzie arystokratycznej. Obecnie znalazły szerokie zastosowanie, w takich miejscach jak:
• pikowane tkaniny obiciowe w meblach to cechy stylu angielskiego oraz sofy Chesterfield, znanej już na początku XVIII wieku. Występowały jako wyposażenie klubów gentlemeńskich jak i pałaców, a obecnie jest cechą stylu Glamour,
• odzież pikowana to nie tylko ocieplane kamizelki i kurtki, ale także bluzki, sukienki i spódniczki,
• pikowana galanteria- słynna torebka „chanelka”, obuwie czy przeszywany portfel to ponadczasowy dodatek dla miłośniczek dobrego stylu.


Nasze tkaniny tapicerskie dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, od stonowanych beży i bieli po energetyzujące, intensywne barwy. Znajdziesz wśród nich ekoskóry wzmocnione owatą oraz z wysoką odpornością na ścieralność. Wybierając nasze tkaniny, dostają Państwo gwarancję dobrego stylu i jakości.

Porównaj

0/5