Category Banner

Plusze i welury

(1606 produkty)

Wybierz filtry
Pokazano 1-36 z 1606 pozycji
Pokazano 1-36 z 1606 pozycji

Szukasz tkaniny, która będzie niezwykle miękka i przyjemna w dotyku? Jeśli tak, to Twój wybór powinien paść na plusz lub welur. Te aksamitne materiały cechują się meszkiem, który nadaje tkaninie określonej miękkości. Ponadto tkaniny tapicerskie z gatunku plusz, nadają meblom eleganckiego charakteru oraz są bardzo odporne na ścieranie. Dodatkowo występują w szerokich paletach kolorystycznych, które obejmują stonowane i modne szarości, żywe i energetyczne czerwienie, czy żółcie oraz spokojne pastelowe barwy.

Plusz

Plusz to tkanina z bardzo krótką okrywą runową, poniżej 3 mm, która może być bawełniana, jedwabna lub wełniana. Taką okrywę uzyskuje się poprzez wprowadzenie dodatkowych nitek runowych w formie pętelek między nitki osnowy i wątku. Oprócz gładkich pluszów występują również te wzorzyste.

Plusz już kilkukrotnie miewał swoje wielkie powroty i od wieków jest uznawany za najszlachetniejszy materiał, który powstał w Indiach. Natomiast do Europy dotarł w XII w., a w Polsce zaczęto go doceniać na przełomie XVII i XVIII w.

Welur

Welur to plusz osnowowy, który wytwarzany jest techniką tkania rózgowego. Otrzymuje się ją poprzez przecięcie dodatkowej osnowy runowej i rozwłóknieniu jej końców, gdzie powstaje plusz osnowowy. Welur jest łatwy w czyszczeniu, ma miłą w dotyku i delikatną powierzchnię. Jest bardzo wytrzymały, dlatego znalazł zastosowanie m.in. jako obicia foteli samochodowych, mebli tapicerowanych, jak i w produkcji ubrań. Ponadto welur jest uznawany za symbol luksusu oraz elegancji, a pomieszczeniom, w których jest zastosowany potrafi nadać klasy!